Patarimai smulkiam privataus miško savininkui
-
Patarimai smulkiam privataus miško savininkui. Dažnai susiduriu, kai miško savininkas net neįsivaizduoja savo miško vertės. Taip, mes neturime privačios miškininkystės tradicijų. Dažnai įsivaizduojame, kad iš miško galima gauti naudą tik iškirtus jį plynai. Tačiau kirtimai nėra vien plynieji, yra ir keletas tarpinių kirtimų (einamieji), kuriais galima iškirsti apie 20-30% užaugintos medienos kiekio.
Tačiau miško vertė auga kasmet, nes Lietuvoje miškas vidutiniškai priauga 7m3/ha medienos kasmet. T.y. jo vertė auga kasmet dėl medienos prieaugio. Pačios medienos kaina auga kuo arčiau yra kirtimo laikotarpio... Todėl parduodant mišką, labai rekomenduoju sužinoti jo amžių, galimus artimiausius kirtimus, sukauptą medienos kiekį. Norėdami tai preliminariai sužinoti, galite kreiptis į Valstybinės miškų tarnybos vietinį inspektorių. Tikslų įvertinimą gali atlikti akredituotas miškininkas.
-
Miško priežiūros darbai. Norint turėti našų ir sveiką mišką, reikėtų juo rūpintis. Pati pradžia – užsodinimas aukštos genetinės kokybės sodmenimis, kuriuos tiekia miškų medelynai. Vėliau tinkama priežiūra – augmenijos šalinimas, kol ji praaugama. Vėliau krūmų ir nepageidaujamų stelbiančių rušių šalinimas. Spygliuočių sodinukus reikia purkšti repelentais kiekvieną rudenį, apsaugant juos nuo žvėrių nuėdimų , kol jų viršūnė pasiekia briedžiui nepasiekiama aukštį. Vėliau, nuo 30m reikėtų atlikti retinamuosius kirtimus, kurie jau yra komerciškai naudingi. Neatlikus šių darbų miško kokybė smarkiai nukenčia. Pavyzdžiui neapsaugotas repelentais pušis stirnos gali nugraužti jau pirmąją žiemą. Nešienautos avietės neleidžia prasimušti spygliuočių sodinukams, ir iš jų išlieka tik pavieniai. Laiku neapšalinus drebulių ataugų, vietoj pasodinto beržyno galite turėti drebulyną, Mažiausiai priežiūros reikalauja beržas, ąžuolas be intensyvios priežiūros neužauga, didžiausią medienos kiekį sukaupia spygliuočiai. Tačiau gryni eglynai turi didelę riziką būti pažeisti tipografo dar jam nepasiekus brandaus amžiaus.
-
Miško kirtimo darbai. Nedaug suprantančiam apie mišką savininkui jie atrodo labai sudėtingi, todėl dažniausiai parduodamas visas sklypas. Išties viskas nėra taip sudėtinga. Galima parduoti, mišką išskiritimui ( stačiu mišku), ir tai yra pelningiausias būdas, per daug nevargstant. Tereikia gauti kirtimo leidimą savo miškui, bei labai rekomenduojama sužinoti tikslią esančios medienos kiekį kurį parduosite. Tada belieka pasiūlyti 5-10 tame rajone dirbančioms įmonėms ir parduoti didžiausią kainą pasiūliusiems. Dažniausiai didžiausią kainą duoda stambiausios lentpjūvės, kurios turi ir miško kirtimo padalinius. Kai kurios iš jų net turi automatinę iškirstos medienos tūrio skaičiavimo liniją, tad atpuola bet kokia kiekio apgavystės galimybė. Šios įmonės iškerta, išsiveža medieną už iš anksto sutartą kainą, palieką sutvarkytas kirtavietes. Svarbu sutartyje rasti sakinį, kad medienos pirkėjas privalo laikytis „Miško kirtimo taisyklių“ bei kitų miško kirtimus reglamentuojančių įstatymų, bei atsako už kelių būklę išvežant medieną.
-
Kaip brangiausiai parduoti savo mišką. Rinkoje veikia daug tarpininkų, kurie vėliau jūsų mišką perparduoda galutiniam pirkėjui. Todėl reikėtų surinkti bent 10 pasiūlymų, kad galėtumėte gauti sąžiningą kainą. Visgi, miške esančios medienos kaina didėja, kuo arčiau galimi kirtimai. Todėl reikėtų sužinoti kiek kokios medienos jūsų miške yra, bei kada galimi kirtimai. Jei kirtimai galimi jau dabar, reikėtų išsiimti kirtimo leidimą pačiam. Net jei parduosite visą sklypą, tai smarkiai padidina galimybe gauti sąžiningą kainą, nes tiek jūs, tiek būsimas pirkėjas tiksliai žino kas yra perkama. Jei iki kirtimų liko nedaug, siūlyčiau palaukti kol jie bus galimi. Tuomet galite išlošti 20-30 % pardavimo kainos. Jei iki kirtimų dar 10 ar daugiau metų, galite žiūrėti į tai, kaip į investiciją, nes Lietuvoje miškuose kasmet priauga vidutiniškai 7m3/ha kasmet. T.y miško vertė auga dėl didėjančios medienos kiekio ir jam artėjant link kirtimo amžiaus.