Apleistų kirtaviečių
projektas
-
Apleistos kirtavietės.
Kas tai? Neretai iškirtus mišką, savininkui pritrūksta jėgų, noro, supratimo tinkamai pasirūpinti kirtavietės atkūrimu. Taip, yra medžio rūšių, kurios atauga iš kelmų, šaknų. Tačiau ir tokiems savaiminiams atžėlimams reikia priežiūros pirmuosius kelis metus: retinimas, užtamsinančios augalijos šalinimo ( želdinių priežiūra). Tačiau pušynai, eglynai savaime beveik neatsikuria. Ąžuolas be žmogaus pagalbos išvis beveik neturi šansų užaugti. Isigalėjus pieviniam lendrūnui, savaiminis užsisėjimas irgi tampa beveik neimanomas.
Kodėl tai blogai. Dažniausiai mišką įsivaizduojame kaip gražų, vertingą, daug medienos sukaupsiantį pušyną ar eglyną, beržyną. Tačiau toks neprižiūrėtas miškas tebūna keletos medžių retmė, su lazdyno ir kitų krūmų priemaiša, sunkiai įžengiama, tinkama tik biokurui. Sukauptos medienos kiekis, kartu ir kaina gali būti 3-4-5 kartus mažesnė, nei gretimai esančio tinkamai prižiūrėto sklypo.
Apleistų kirtaviečių tvarkymas. Vienintelis įmanomas sutvarkymo būdas – rekonstrukcija. T.y krūmų , nepageidaujamos augalijos, nepageidaujamų medžių rušių ( drebulė, baltalsknis) šalinimas, sodinimas ir labai intensyvi priežiūra pirmuosius kelis metus.
Rekonstruotas miškas sukaupia savyje daugiau CO2 dėl padidėjusio produktyvumo, jame didesnė bioįvairovė, pats miškas malonesnis lankytojams. Stengiamės, kad tokiame miške augtų bent 3-4 skirtingų rūšių medžiai.
Kasmet nuperkame 1-2 tokius sklypus ir rekonstruoju į augavietę bei esamas sąlygas atitinkanti medyną. Jei turite tokių apleistų kirtaviečių, prašau pasiūlykite.
Galite prisidėti prie šio projekto dalyvaudami miškasodyje (kaip vienišas entuziastas ar įmonės team-building veikla), arba parodydami klientams savo „žaliąją“ pusę, aukodami pinigus sodinukams įsigyti už savo produkcijos pirkimus ( viena nupirkta sofa = vienas pasodintas medelis).