Miškotvarka. Miškotvarkos porjektai. Kirtimų leidimai
-
Miškotvarka - tai miškų priežiūros ir tvarkymo planavimas, tinkamų ūkinių priemonių parinkimas.
Panašiai kaip agronomija žemės ūkyje. Tik kadangi miškas auga ilgiau, padarytų blogų sprendimų beveik nebegalima ištaisyti, jo priežiūrą reglamentuoja daug įstatymų, teisės normų...
-
Miškotvarkos projektai. Tai akredituoto miškininko parengtas privačios miško valdos 10 metų ar 20 metų ūkininkavimo planas. Šiaip jis yra būtinas tik valdoms, kurių miško plotas yra 3ha ir daugiau, bei ketinami vykdyti kirtimai. Žinoma, yra išimčių, pavyzdžiui jis nereikalingas baltalksnio kirtimui ar sanitariniams kirtimams, jaunuolyno ugdymas (iki 20m) ar paprastam pasimalkavimui. Neplanuojant kirtimų ar esant mažesnėms valdoms, miško savininkams dažniausiai užtenka mažiau detalios apžiūros, paprastos konsultacijos.
-
Kirtimų leidimai. Planuojant kirtimus, kaip minėta aukščiau, didesniems sklypams reikia miškotvarkos projekto, mažesniems užtenka akredituoto miškininko valdos apžiūros akto. Bet kuriuo atveju reikalingas kertamo ploto pažymėjimas valdoje, nekertamų medžių (bioįvairovė) sužymėjimas, tikslus kertamų medžių tūrio nustatymas, miško atkūrimo planas. Visas šių dokumentų rinkinys vadinamas „biržės atrėžimo dokumentai“.
Remiantis šiais dokumentais, miško savininkas gana tiksliai žino koks medienos tūris bus iškertamas / parduodamas, yra tikras, jog miško kirtėjai neįlys į kaimyninę valdą.
Visus aukščiau minėtus dokumentus, bei keletą papildomų, reikia pateikti Valstybinei miškų tarnybai, per jos Alis sistemą (https://www.alisas.lt/permits/L08.1). Kirtimų leidimas išduodamas iki kalendorinių metų pabaigos, esant poreikiui yra pratęsiamas pusmečiui. Alis sistema yra pakankamai suprantama, procesas paprastesnis nei pildant mokesčių deklaraciją. Visgi stengiuosi savo klientams dokumentus sukelti pats, nes dažnai tai būna paprasčiau, nei aiškinti iš kur kokius skaičius paimti.